DOŻYNKI NA KURPIACH — LELIS 2019

Tegoroczne uroczystości dożynkowe zostały rozpoczęte tradycyjnie Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony, po której barwny korowód przeszedł na plac między Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu a Ochotniczą Strażą Pożarną w Lelisie. Tam poszczególne delegacje, na czele ze starostami dożynek: Moniką Kobrzeniecką-Szczubełek - sołtyską wsi Gibałka oraz Jarosławem Puławskim - sołtysem wsi Płoszyce, przekazały bochny chleba gospodarzom dożynek, którymi byli: Stefan Prusik - wójt gminy Lelis i Katarzyna Dobkowska-Wiśniewska - dyrektor CK-BiS. Następnie proboszcz leliskiej parafii ks. Janusz Kotowski poświęcił je, po czym zostały pokrojone i rozdane wśród zebranej publiczności przez gospodarzy i starostów imprezy.

Na scenie zaprezentowały się w widowisku dożynkowym zespoły działające przy CK-BiS: zespół folklorystyczny NOWE LATKO, Klub Seniora, zespół pokoleniowy KRZAKI I PNIAKI z Łęgu Przedmiejskiego, Orkiestra Kurpiowska oraz zespół wokalno-muzyczny. 
Następnie na scenie wystąpił duet akordeonowy Vertim & Mamzel, wspaniała The Orchest Rose z Różana pod kierunkiem Tomasza Grześkowicza, zespół Densi, a także gwiazda wieczoru zespół DEJW oraz zespół Rattlesnake Zakończeniem dożynkowych atrakcji była dyskoteka, którą poprowadził Dj Fiki.

W trakcie trwania uroczystości na scenie radny wojewódzki Marian Krupiński, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, wręczył medale Pro Masovia,  które otrzymali: Anna Dobkowska - przewodnicząca rady Gminy w Lelisie, Eugeniusz Bieńkowski - sołtys i radny z Łęgu Przedmiejskiego oraz Damian Bodziak - samorządowiec z Różana.

Od wielu lat imprezie towarzyszy konkurs plastyczny na wykonanie wieńca dożynkowego. Fundatorem nagrody jest Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. W tym roku dostarczono 14 wieńców dożynkowych z powiatu ostrołęckiego,  które wyróżniono następującymi miejscami:

I miejsce – Sołectwo Łęg Starościński - Walery (nagroda 1500 zł),
II miejsce – Sołectwo Łodziska (nagroda 1000 zł),
III miejsce – KGW Lipniki gm. Łyse (nagroda 500 zł).

Wyróżnienia zdobyły pozostałe prace konkursowe, czyli: Długi Kąt, Durlasy, Gąski, Gibałka, KGW „Bociani Zakątek” Nasiadki, Obierwia, Olszewka, Szafarnia, Szwendrowy Most, KGW „Czarne Brzozy” z Czarni, gm. Kadzidło, Młodzież Wsi Goworówek gm. Goworowo. Specjalne wyróżnienie otrzymał wieniec przygotowany przez KGW „Kruszanki” z gminy Turośl.

Drugim konkursem rozstrzygniętym podczas Dożynek na Kurpiach były zmagania kulinarne pn. ,,Smaki Regionu’’. Zgłoszono 22 indywidualne i zespołowo przygotowane dania, które komisja postanowiła wyróżnić równorzędnymi nagrodami ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.
Nie mogło też zabraknąć konkursu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce, który poprowadził radny wojewódzki Mirosław Augustyniak, a piękny rower wygrała Pani Teresa Piasta z Olszewki.
Odbył się również bardzo emocjonujący konkurs na STRONGMAN I STRONGWOMAN, w którym tryumfowali wśród pań - Justyna Niedzwiecka z Obierwi, a wśród panów - Dawid Pac z Lelisa.

Oprócz tego, co działo się na scenie, dookoła było mnóstwo atrakcji: punkty gastronomiczne, stoiska z rękodziełem ludowym, stoiska z zabawkami, karuzela, kucyki, bańki na wodzie, animacje dla dzieci oraz pokazy służb mundurowych i ratowniczych.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom dożynek, którymi byli:

- Firma Kamiz Spółka Jawna Kamil Chaberek, Izabela Żebrowska z Lelisa;
- Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej;
- Firma „Łuk-Dach” Ewelina i Łukasz Mielniccy z Szafarczysk, Sprzedaż i Montaż Pokryć Dachowych;
- JBB - Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Łysych;
- Sklep Spożywoczo-Przemysłowy Alina i Adam Barszcz -  Nasiadki;
- ABC - Sklep Spożywczy Teresa Niedźwiecka z Lelisa;
- Skład Materiałów Budowlanych Krzysztof Kwiatkowski, Mirosław Krukowski - Łęg Przedmiejski;
- Państwo Czesława i Andrzej Ziemak z Lelisa;
- Usługi Transportowe, Tadeusz Karczewski - Łęg Starościński;
- Sklep Lewiatan, Kadzidło;
- Bar „Kacperek” w Lelisie Piotr Wieremiejczyk;
- Sklep Spożywczy, Teresa i Stanisław Szcepanek z Durlas
- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

Podziękowania za pomoc w przygotowaniach do imprezy organizatorzy składają: ZOG ZOSP w Lelisie, pracownikom Urzędu Gminy w Lelisie, LZS, Zespołowi Szkół w Lelisie.

DOŻYNKI to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt rolniczych na Kurpiach stanowiące symboliczne zwieńczenie całorocznych prac rolników.